Answer:
44.4m/s^2
Explanation:
Use the formula...S = ut + 1/2at^2
where...S = 32m...u = 0m/s....t = 1.20s
32 = (0)(1.20) + 0.5(1.20^2)a
;Acceleration of free fall = 44.4m/s^2
Answer:
Explanation:
Given
mass of steel ball 
initial speed of ball 
Final speed of ball
(in upward direction)
Impulse imparted is given by change in the momentum of object
therefore impulse J is given by




so magnitude of Impulse =4 N-s
Answer:


Explanation:
As the disc is unrolling from the thread then at any moment of the time
We have force equation as

also by torque equation we can say



Now we have



Also from above equation the tension force in the string is


Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles