<span>3 x 2 =6 oxygen atoms and multiply 6 by 14.0 and you have an answer. </span>
Answer:
see explanation below
Explanation:
To do this exercise, we need to use the following expression:
P = nRT/V
This is the equation for an ideal gas. so, we have the temperature of 22 °C, R is the gas constant which is 0.082 L atm / mol K, V is the volume in this case, 5 L, and n is the moles, which we do not have, but we can calculate it.
For the case of the oxygen (AW = 16 g/mol):
n = 30.6 / 32 = 0.956 moles
For the case of helium (AW = 4 g/mol)_
n = 15.2 / 4 = 3.8 moles
Now that we have the moles, let's calculate the pressures:
P1 = 0.956 * 0.082 * 295 / 5
P1 = 4.63 atm
P2 = 3.8 * 0.082 * 295 / 5
P2 = 18.38 atm
Finally the total pressure:
Pt = 4.63 + 18.38
Pt = 23.01 atm
Calcium carbonate contains the carbonate ion. Citric acid is an acid. When an acid reacts with a carbonate, carbon dioxide gas is one of the products. Carbon dioxide gas produces the fizzing effect in water.
Answer:
true
Explanation:
because the atoms make up the elements which forms the compound
Answer:
Explanation:
H3PO4(aq) + 3NaOH(aq) → Na3PO4(aq) + 3H2O(l)
mole of NaOH = 23.6 * 10 ⁻³L * 0.2M
= 0.00472mole
let x be the no of mole of H3PO4 required of 0.00472mole of NaOH
3 mole of NaOH required ------- 1 mole of H3PO4
0.00472mole of NaOH ----------x
cross multiply
3x = 0.0472
x = 0.00157mole
[H3PO4] = mole of H3PO4 / Vol. of H3PO4
= 0.00157mole / (10*10⁻³l)
= 0.157M
<h3>The concentration of unknown phosphoric acid is 0.157M</h3>