Answer:
12.5 J
Explanation:
Force, F = 25 N
Distance, d = 0.5 m
The direction of force and the displacement is same.
Work is defined as the product of force in the direction of displacement and the displacement.
Work = Force x displacement x CosФ
Where, Ф be the angle between force and the displacement
Here, Ф = 0°
So, W = 25 x 0.5 x Cos0°
W = 12.5 J
Energy is in Joules ( J )
specific heat capacity is in ( Joules per Kilogram per degree Celsius) ( J/kg C )
Answer:
heat is not absorbed by the system
A rapid shift occurs between gas compression and expansion.
All heat is transformed to work done by the system.
Explanation:
Answer:
75.6J
Explanation:
Hi!
To solve this problem we must use the first law of thermodynamics that states that the heat required to heat the air is the difference between the energy levels of the air when it enters and when it leaves the body,
Given the above we have the following equation.
Q=(m)(h2)-(m)(h1)
where
m=mass=1.3×10−3kg.
h2= entalpy at 37C
h1= entalpy at -20C
Q=m(h2-h1)
remember that the enthalpy differences for the air can approximate the specific heat multiplied by the temperature difference
Q=mCp(T2-T1)
Cp= specific heat of air = 1020 J/kg⋅K
Q=(1.3×10−3)(1020)(37-(-20))=75.6J
Explanation:
(b) A uniform beam 150cm long weighs 3.5kg and
supported on knife-edges at its ends. The beam
supports a weight 7kg at a distance 30cm from
one end. Find the reactions of the supports.