Answer:
The atomic mass of phosphorus is 29.864 amu.
Explanation:
Given data:
Atomic mass of phosphorus = ?
Percent abundance of P-29 = 35.5%
percent abundance of P-30 = 42.6%
Percent abundance of P-31 = 21.9%
Solution:
Average atomic mass = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) + (abundance of 3rd isotope × its atomic mass / 100
Average atomic mass = (29×35.5)+(30×42.6) + (31×21.9) /100
Average atomic mass = 1029.5 + 1278 + 678.9/ 100
Average atomic mass = 2986.4 / 100
Average atomic mass = 29.864 amu.
The atomic mass of phosphorus is 29.864 amu.
Answer:
108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Explanation:
The compound Ag2S shows that two atoms of Silver Ag, combined with an atom of Sulphur S to form Ag2S. We can as well say the combination ration of Silver to Sulphur is 2:1
•Now we need to calculate the molecular weight of this compound by summing up the molar masses of each element in the compound.
•Molar mass of Silver Ag= 107.9g/mol
•Molar mass of Sulphur S= 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= (2×107.9g/mol) + 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= 215.8g/mol + 32g/mol= 247.8g/mol
•From our calculations, we know that 215.8g/mol of Ag is present in 247.8g/mol of Ag2S
If 247.8g Ag2S produced 215.8g Ag
125g Ag2S will produce xg Ag
cross multiplying we have
xg= 215.8g × 125g / 247.8g
xg= 26975g/247.8
xg= 108.85g
Therefore, 108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Speed (m/s) = distance (metres) ÷ time (seconds)
For Track 1: 0.2 ÷ 2 = 0.1m/s
For Track 2: 0.2 ÷ 2 = 0.1m/s
For Track 3: 0.6 ÷ 6 = 0.1m/s
For Track 4: 0.4 ÷ 6 = 0.07m/s
The train on Track 4 had the slowest speed because it's got the shortest speed and it's covering less distance per second therefore it is slower.
Answer:
Explanation:
Atomic mass of element will be weighted average atomic mass of the element
= 89.90470 x 0 .5293 + 90.90565 x. 1154 + 91.90504 x 0. 1765 + 93.90632 x 0.1788
= 47.58955 + 10.490 + 16.2212 + 16.790
= 91.10 u .
Out of all given options, "Ethanol contracts and metal contracts" is the statement which correctly describes the volume change of the ethanol and the metal tank.
Answer: Option C
<u>Explanation:</u>
In any case, contingent upon its thermal development properties, every material will experience an alternate volume change. In this way, the measure of air over the ethanol in the tank is dictated by the distinction between the volume changes experienced by the tank and the ethanol.
When noting to take more care on the issues, it is adequate to discover the volume change for every material, without computing its last volume. The ethanol and tank metal contract when the temperature term of their surfaces decreases.