Answer:
Average force on the football = 168.82 N
Explanation:
Force = Mass x Acceleration
F = ma
Mass, m = 0.41 kg
We have equation of motion, v = u + at
Initial velocity, u = 0 m/s
Final velocity, v = 21 m/s
Time, t = 0.051 s
Substituting
21 = 0 + a x 0.051
a = 411.76 m/s²
Substituting in force equation,
F = ma = 0.41 x 411.76 = 168.82 N
Average force on the football = 168.82 N
Answer:
by applying the left hand rule you'll find that the direction is as in the photo below
I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²