Answer:
Keiko should mix 20 mL 1% solution and 80 mL 6% solution for to make 100 mL 5% solution
Explanation:
There are 2 unknown values X= mL 6% solution and Y=1% solution. So, we need 2 equations:
1. Equation acid concentration. X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%
2. Equation solvent concentration X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
When clearing X and Y :
(X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%) (-15,7)
X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
_______________________________
- Y 0.83 = 16.5
Y = 19.9 mL 1% solution
Replace Y in anyone equation and X = 80 mL 6% solution
I hope to see been helpful
Molar mass <span>CH2BrCH2Br = 188.0 g/mol
1 mole ---------- 188.0 g
</span>0.500 moles ----- ?
mass = 0.500 * 188.0 / 1
= 94.0 g
Answer C
hope this helps!
Cadmium chloride is a highly soluble compound. The equation for its dissolution is:
CdCl₂(s) → Cd⁺²(aq) + 2Cl⁻(aq)
This dissociation in water allows for the cadmium and chlorine ions to take part in reactions. This is the reason that solutions of chemicals are prepared when a reaction needs to take place.
Answer:
78.46 grams of 2-bromopropane could be prepared from 25.5 g of propene
Explanation:

Moles of propene = 
According to reaction, 1 mole of propene gives 1 mole of propane.
Then 0.6538 moles of bromo-propane will give:

78.46 grams of 2-bromopropane could be prepared from 25.5 g of propene.
Answer:
I and IV
Explanation:
Increasing the number of particles at one side of the reaction (H2 in this case) results in the shifting of the equilibrium to the side with lesser number of particles, so in this case the equilibrium will shift to the left (towards the reactants)
A decrease in temperature will always function to favor the exothermic reaction, and since the backwards reaction is exothermic, the equilibrium will shift to the left (towards the reactants).
Option II and V will shift the equilibrium to the products, and adding a catalyst has no effect on the equilibrium.
<h3>Hope this helps!</h3>