Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).
The element with the nlx notation of 5d2 in the periodic table is hafnium with a symbol of hf. It is a chemical element and has an atomic number 72. H<span>afnium chemically resembles zirconium and is found in many zirconium minerals but it is a complete contrast of zirconium which is also chemically similar to hafnium.</span>
This is an incomplete question, the table is attached below.
Answer : The correct ranking of the solution from most exothermic to most endothermic will be: A, B and C.
Explanation :
As we know that the intermolecular force of attraction play an important role in the interaction of solute-solute, solute-solvent and solvent solvent solution.
In the solution A, the solute-solute and solvent-solvent interactions are weak. So, their solute-solvent interaction will be strong. That means, the solution will be more exothermic.
In the solution C, the solute-solute and solvent-solvent interactions are strong. So, their solute-solvent interaction will be weak. That means, the solution will be more endothermic.
Thus, the correct ranking of the solution from most exothermic to most endothermic will be: A, B and C.
25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
<u>Explanation:</u>
2 NH₃ + H₂S ----> (NH₄)₂S
Molecular weight of NH₃ = 17 g/mol
Molecular weight of (NH₄)₂S = 68 g/mol
According to the balanced reaction:
2 X 17 g of NH₃ produces 68 g of (NH₄)₂S
1 g of NH₃ will produce
g of (NH₄)₂S
25g of NH₃ will produce
of (NH₄)₂S
= 47.8 g of (NH₄)₂S
Therefore, 25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S