Answer:
<em>1) 1.56 m/s</em>
<em>2) 1.11 m/s</em>
<em></em>
Explanation:
The bus travels 6 blocks east and 8 blocks west
Each block is 100 m long
time taken to travel through this distance = 15 min
average speed of the bus = ?
the total blocks traveled = 6 + 8 = 14 blocks
total distance traveled = 14 x 100 m = 1400 m
time taken = 15 min = 15 x 60 sec = 900 sec
average speed of the bus = distance traveled/time taken
==> 1400/900 = <em>1.56 m/s</em>
<em></em>
2) velocity = displacement/time taken
displacement is the shortest distance between the starting position and the final position of the bus.
The displacement of this bus will be the hypotenuse of the triangle formed by the motion of the bus
the distance traveled east = 6 x 100 = 600 m
the distance traveled north = 8 x 100 = 800 m
displacement =
= 1000 m
The velocity of the bus = 1000/900 = <em>1.11 m/s</em>
The speed of light is constant in ALL frames of reference. That is 2.9 x10^8 m/s (290,000,000 m/s). It is independent of the motion of the light source.
Answer:

Explanation:
When the screw is turned by two turns then change in the length of the wire is given as




now we know by the formula of Young's modulus

so we have



Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
Answer:
0.00001266 m
Explanation:
D = Distance from source to screen
m = Order
d = Slit separation
The distance from a point on the screen to the center line

At m = 0


At m = 1

The slit separation is 0.00001266 m