Answer:
Value of angle between vector a and b is
.
Explanation:
Vectors a and b have scalar product 6.00
Let
be the angle between a and b.

ab cos
= 6 ...(1)
Vectors a and b have magnitude of vector product 9.00

ab sin
= 9 ...(2)
Dividing equation (2) by (1) we get

tan
= 1.5

= 
Thus, value of angle between vector a and b is
.
Let h = the distance from the edge of the wall to the water surface (m).
Use g = 9.8 m/s² and neglect air resistance.
The initial vertical velocity of the pebble is zero.
Because the pebble hits the surface of the water after 1.5 s, therefore
h = (1/2)*(9.8 m/s²)*(1.5 s)² = 11.025 m
Answer: 11.025 m
Answer:
5308.34 N/C
Explanation:
Given:
Surface density of each plate (σ) = 47.0 nC/m² = 
Separation between the plates (d) = 2.20 cm
We know, from Gauss law for a thin sheet of plate that, the electric field at a point near the sheet of surface density 'σ' is given as:

Now, as the plates are oppositely charged, so the electric field in the region between the plates will be in same direction and thus their magnitudes gets added up. Therefore,

Now, plug in
for 'σ' and
for
and solve for the electric field. This gives,

Therefore, the electric field between the plates has a magnitude of 5308.34 N/C
Answer:
0
Explanation:
Assuming your graph and question match the attachment, the average speed is 0. The bug ends up where it started, so its displacement is zero.
average speed = displacement/time = 0/(8 s)
average speed = 0
Answer:
I = 2 kgm^2
Explanation:
In order to calculate the moment of inertia of the door, about the hinges, you use the following formula:
(1)
I: moment of inertia of the door
α: angular acceleration of the door = 2.00 rad/s^2
τ: torque exerted on the door
You can calculate the torque by using the information about the Force exerted on the door, and the distance to the hinges. You use the following formula:
(2)
F: force = 5.00 N
d: distance to the hinges = 0.800 m
You replace the equation (2) into the equation (1), and you solve for α:

Finally, you replace the values of all parameters in the previous equation for I:

The moment of inertia of the door around the hinges is 2 kgm^2