Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
26.67 m/s
Explanation:
From the law of conservation of linear momentum, the initial sum of momentum equals the final sum.
p=mv where p is momentum, m is the mass of object and v is the speed of the object
Initial momentum
The initial momentum will be that of basketball and volleyball, Since basketball is initially at rest, its initial velocity is zero

Final momentum

Answer:
Weight W = 392.4 N
Density
= 784.31 
Specific gravity S = 0.78431
Force required F = 10 N
Explanation:
Given data
Mass (m) = 40 kg
Volume (V) = 0.051 
Weight W = m × g
⇒ W = 40 × 9.81
⇒ W = 392.4 N
This is the weight of the methanol.
Density
= 
⇒
= 
⇒
= 784.31 
This is the density of the methanol.
Specific gravity (S) = 
⇒ 
⇒ S = 0.78431
This is the specific gravity of the methanol.
Force needed to accelerate this tank F = ma
⇒ F = 40 × 0.25
⇒ F = 10 N
This is the force required to accelerate the tank.