Answer:
44J
Explanation:
Given parameters:
Mass of rock = 0.22kg
Initial velocity = 20m/s
Distance moved = 10m
Unknown:
Initial kinetic energy of the rock = ?
Solution:
To solve this problem, we need to understand that kinetic energy is the energy due to the motion of a body.
It is mathematically expressed as;
Kinetic energy =
m v²
m is the mass
v is the velocity
Kinetic energy =
x 0.22 x 20² = 44J
Answer:
B will take 1.034 times the time of A from Boston to Hartford.
Explanation:
Let the distance from Boston to Hartford be S.
Person A drives at a constant speed of 55 mph for the entire trip,
Time taken by person A

Person B drives at 65 mph for half the distance and then drives 45 mph for the second half of the distance.
Time taken by person B

Ratio of time of arrival of B to A

B will take 1.034 times the time of A from Boston to Hartford.
Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³
Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
I think it might be heat energy. light transforms into heat energy