Answer:
a) xf = 5.1 m
b) u = 0.304
c) x = 10.3 m
Explanation:
we will use the following formula:
u = 0.1 + A*x
Si x = 12.5 m, u = 0.6
Clearing A:
A = 0.5/12.5 = 0.04 m^-1
a) we have to:
W = Ekf - Eki
where Ekf = final kinetic energy
Eki = initial kinetic energy
9.8*(0.1xf + ((0.04*xf^2)/(2))) = (4.5^2)/(2)
Clearing xf, we have:
xf = 5.1 m
b) Replacing values for u:
u = 0.1 + (0.04*5.1) = 0.304
c) Wf = Ekf - Eki
-u*m*x*g = 0 - (m*v^2)/2
Clearing x:
x = v^2/(2*u*g) = (4.5^2)/(2*0.1*9.8) = 10.3 m
Answer:
3. none of these
Explanation:
The rotational kinetic energy of an object is given by:

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
In this problem, we have two objects rotating, so the total rotational kinetic energy will be the sum of the rotational energies of each object.
For disk 1:

For disk 2:

so the total energy is

So, none of the options is correct.
Answer:
2188 years
Explanation:
given,
see level rising at the rate = 3.2 mm/yr
height of the sea level to rise = 7 m
time it will take rise 7 m = ?
we know,
1 m = 1000 mm
1 mm = 0.001 m
rate of increase of rate = 0.0032 m/year
time taken to rise = 
= 2187.5 years
Now, time taken by the sea level to rise 7 m is equal to 2188 years.
Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K
If you go to a website known as 'Wolfram' and type in the question they should be able to answer it. It's basically a very smart calculator. I'd add a link but I don't want to seem like I'm advertising, and it's against Brainly rules.