Answer:velocity = 7.26 * 10^6 m/sec
Explanation:The rule that is used to solve this problem is shown in the attached image.
The variables are as follows:
k = 8.99 * 10^9 Nm^2 / C^2
e is the electron charge = -1.6 * 10^-19 C
q is the charge given = 1 * 10^-9 C
m is the mass of the electron = 9.11 * 10^-31
r1 is the radius of starting point = 3 cm = 0.03 m
r2 is the radius of the sphere = 2 cm = 0.02 m
Substitute with the givens in the equation to get the value of the velocity
Hope this helps :)
Dab
10. <span>A block with mass m = 6.2 kg is attached to two springs with spring constants kleft = 31.0 N/m and kright = 49.0 N/m. The block is pulled a distance x = 0.2 m to the left of its equilibrium position and released from rest
</span>
Answer:
A) T1 = 566 k = 293°C
B) T2 = 1132 k = 859°C
Explanation:
A)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is givwn by the formula:
K.E = (3/2)KT
where,
K.E = Average Kinetic Energy
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
At 10°C:
K.E = K10
T = 10°C + 273 = 283 K
Therefore,
K10 = (3/2)(K)(283)
FOR TWICE VALUE OF K10:
T = T1
Therefore,
2 K10 = (3/2)(K)(T1)
using the value of K10:
2(3/2)(K)(283) = (3/2)(K)(T1)
<u>T1 = 566 k = 293°C</u>
<u></u>
B)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is given by the formula:
K.E = (3/2)KT
but K.E is also given by:
K.E = (1/2)(m)(vrms)²
Therefore,
(3/2)KT = (1/2)(m)(vrms)²
vrms = √(3KT/m)
where,
vrms = Root Mean Square Velocity of Molecule
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
m = mass
At
T = 10°C + 273 = 283 K
vrms = √[3K(283)/m]
FOR TWICE VALUE OF vrms:
T = T2
Therefore,
2 vrms = √(3KT2/m)
using the value of vrms:
2√[3K(283)/m] = √(3KT2/m)
2√283 = √T2
Squaring on both sides:
(4)(283) = T2
<u>T2 = 1132 k = 859°C</u>
Answer:
1.034m/s
Explanation:
We define the two moments to develop the problem. The first before the collision will be determined by the center of velocity mass, while the second by the momentum preservation. Our values are given by,

<em>Part A)</em> We apply the center of mass for velocity in this case, the equation is given by,

Substituting,


Part B)
For the Part B we need to apply conserving momentum equation, this formula is given by,

Where here
is the velocity after the collision.


