Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
the purple bar is the tallest which means it has the most growth potential:
answer is: B. There will be a growing demand for nurse practitioners in the coming years.
Answer:
D) 3.48
Explanation:
Current Year Sales = $700
Growth rate = 15%
Projected Sales=$700*15% +$700
Which is $805
Required inventory = $30.2 + 0.25*projected sales
Req.Inv = $30.2 + 0.25($805)
Req.Inv = $231.45
Inventory turn over = projected sales/Req.inv
$805/$231.45
Inventory turn over = 3.48 times
Answer:Flour should be acquired through a contract.
Explanation: Acquiring flour through a contact will be very important for DonutVille as it will ensure a follow-up and a feedback system where the manager of DonutVille establish a relationship with the company supplying the flour through one of its distributors or agents.
When purchasing of flour is achieved through a contact, it makes the contact a responsible person who will be needed to guarantee the supply of flour on time and to Communicate with the manager of DonutVille should there be any matters arising in the process getting supplies.
Answer:
Adjusting Entry
December 31,
Dr. Service Revenue $3,000
Cr. Unearned Revenue $3,000
Explanation:
Using alternate treatment the cash received in advance is recorded as the revenue initially.
On September following entry was performed
Dr. Cash $15,000
Cr. Revenue $15,000
At the end of the year services of 4 months have been performed and the amount of one month's service is received in advance until this date. It needs to be adjusted according to the accrual concept.