Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
Answer:
625000 N/ m
Explanation:
m= 20 kg
v= 30 m/s
x= 12 cm
k = ?
Here when the mass when hits at spring its speed is
Vi= 30 m/s
Finally it comes to rest after compressing for 12 cm
i-e Vf = 0 m/s
Distance= S= 12 cm = 0.12 m
using
2aS= Vf2 - Vi2
==> 2a ×0.12 = o- 30 × 30
==> a = 900 ÷ 0.24 = 3750 m/sec2
Now we know;
F = ma
F= -Kx
==> ma= -kx
==> 20 × 3750 = -K × 0.12
==> k = 625000 N/ m
When light hits the boundary between two different materials, it can undergo both reflection and refraction.
Reflection is the change in the direction of the
wave that strikes the boundary between two materials.<span> It involves a change in the direction of waves when they clash with an obstacle.
Refraction involves the change in the direction of waves as they move from one medium to </span><span><span>another followed</span></span><span> by a change in speed and wavelength (this second medium should have different permitivity for the light to change its initial properties.)</span>
To solve this problem it is necessary to apply the fluid mechanics equations related to continuity, for which the proportion of the input flow is equal to the output flow, in other words:

We know that the flow rate is equivalent to the velocity of the fluid in its area, that is,

Where
V = Velocity
A = Cross-sectional Area
Our values are given as



Since there is continuity we have now that,






Therefore the speed of the water's house supply line is 0.347m/s
Answer:
B
Explanation:
because, convection is the transfer of heat between fluid substances/materials