C2H6O + O2 ---> C2H4O2 + H2O
using the molar masses:-
24+ 6 + 16 g of C2H6O produces 24 + 4 + 32 g C2H4O2 (theoretical)
46 g produces 60g
60 g C2H4O2 is produced from 46g C2H6O
1g . .................................46/60 g
700g ................................. (46/60) * 700 Theoretically
But as the yield is only 7.5%
the required amount is ((46/60) * 700 ) / 0.075 = 7155.56 g
= 7.156 kg to nearest gram. Answer
Answer:
= 82%
Explanation:
Percentage purity is calculated by the formula;
% purity = (mass of pure chemical/total mass of sample) × 100
In this case;
1 mole of Ca(NO3)2 = 164 g
but; 164 g of Ca(NO3)2 = 40 g Ca
Therefore; mass of Ca(NO3)2 = 164 /40
= 4.1 g
Thus;
% purity of Ca(NO3)2 = (Mass of Ca(NO3)2/ mass of the sample)× 100
= (4.1 g/ 5 g) × 100
= 82%
Answer:
The temperature difference of the body after 3 hours = 5.16 K
Explanation:
we know that the number of moles of O₂ inhaled are 0.02 mole/min⁻¹
or, 1.2 mole.h⁻¹
The average heat evolved by the oxidation of foodstuffs is then:
⇒ Q avg =
= 7.2 kj.h⁻¹.Kg⁻¹
the heat produced after 3 h would be:
= 7.2 kj. h⁻¹.Kg⁻¹ x 3 h
= 21.6 kj. kg⁻¹
= 21.6 x 10³ j kg⁻¹
We know Qp = Cp x ΔT
Assume the heat capacity of the body is 4.18 J g⁻¹K⁻¹
⇒ ΔT = 
⇒ ΔT = 
⇒ ΔT = 5.16 K
Answer:
The mass percentage of calcium carbonated reacted is 2.5%.
Explanation:
The reaction is:

Thus the Kp of the equilibrium will be:
Kp = partial pressure of carbon dioxide [as the other are solid]
Moles of calcium carbonate initially present = 
Let us apply ICE table to the equilibrium given:

Initial 0.2 0 0
Change -x +x +x
Equilibrium 0.2-x x x
Kp = partial pressure of carbon dioxide
Kp = Kc(RT)ⁿ
where n = difference in the number of moles of gaseous products and reactants
for given reaction n = 1
R = gas constant = 8.314 J /mol K
T = temperature = 800 ⁰C = 1073 K
Putting values
Kc =
Kc = ![\frac{[CO_{2}][CaO]}{[CaCO_{3}]}= \frac{x^{2} }{(0.2-x)}=1.3X10^{-4}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BCO_%7B2%7D%5D%5BCaO%5D%7D%7B%5BCaCO_%7B3%7D%5D%7D%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%7B%280.2-x%29%7D%3D1.3X10%5E%7B-4%7D)


On calculating
x = 0.005
where x = the moles of calcium carbonate dissociated or reacted.
Percentage of the moles or mass reacted =
%