Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
Answer:
173psig
Explanation:
The storage cylinder of recovered R-410A is mixture of difluoromethane and pentafluoroethane which is used as a refrigerant in air conditioning application. The refrigeration sector has low temperatures for installation. The pressure of cylinder at 80 F will be 173 psig. The pure refrigerants have inside a container have saturation temperature which is equal to ambient temperature.
Answer:
1) The magnetic field outside the loop is zero.
In region III the magnetic fields due to the two wire loops point in the opposite direction andhence cancel each other. Therefore the magnetic field is zero in region I, III and V
The diagram is attached
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V