Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Answer: 2s and 2p
Explanation: Carbon is an element with atomic number of 6 and thus contains 6 electrons. The electrons are filled in order of increasing energies and follows Afbau's rule.The electrons are singly filled first in each orbital having same spin, then only pairing occurs. This rule was known as Hund's Rule.
The valence electrons are the electrons which are present in last shell. Thus valence electrons are 4, two in s and 2 in p orbitals.

Earthworms influence (and benefit) the soil ecosystem in a number of ways: Recycling organic material: Earthworms, along with bacteria and fungi, decompose organic material. ... Improving soil structure: Earthworm burrows alter the physical structure of the soil. They open up small spaces, known as pores, within the soil.
To counter the removal of A the equilibrium change by <u>s</u><em>hifting toward the left</em>
<em> </em><u><em>explanation</em></u>
<u><em> </em></u>If the reaction is at equilibrium and we alter the condition a new equilibrium state is created
<u><em> </em></u>The removal of A led to the shift of equilibrium toward the left since it led to less molecules in reactant side which favor the backward reaction.( equilibrium shift to the left)
Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)