Answer:
b ≈ 64 Kg/s
Explanation:
Given
Fd = −bv
m = 2.5 kg
y = 6.0 cm = 0.06 m
g = 9.81 m/s²
The object in the pan comes to rest in the minimum time without overshoot. this means that damping is critical (b² = 4*k*m).
m is given and we find k from the equilibrium extension of 6.0 cm (0.06 m):
∑Fy = 0 (↑)
k*y - W = 0 ⇒ k*y - m*g = 0 ⇒ k = m*g / y
⇒ k = (2.5 kg)*(9.81 m/s²) / (0.06 m)
⇒ k = 408.75 N/m
Hence, if
b² = 4*k*m ⇒ b = √(4*k*m) = 2*√(k*m)
⇒ b = 2*√(k*m) = 2*√(408.75 N/m*2.5 kg)
⇒ b = 63.9335 Kg/s ≈ 64 Kg/s
Answer: Neither Sandra nor Marissa will be in her THR zone.
Explanation:
1) Actual pulse of both Sandra and Marissa : 144 bpm
2) Decrease of 20 bpm ⇒ 144 bpm - 20 bpm = 124 bpm
3) Sandra's TRH is in the range 135 - 172 bpm.
Since 124 < 135, she will be below the range.
4) Marissa's TRH range is 143 - 176 bpm.
Since, 124 < 143, she is below the range
In conlusion, neither Sandra nor Marissa will be in her THR zone.
One of the fundamental pillars to solve this problem is the use of thermodynamic tables to be able to find the values of the specific volume of saturated liquid and evaporation. We will be guided by the table B.7.1 'Saturated Methane' from which we will obtain the properties of this gas at the given temperature. Later considering the isobaric process we will calculate with that volume the properties in state two. Finally we will calculate the times through the differences of the temperatures and reasons of change of heat.
Table B.7.1: Saturated Methane




Calculate the specific volume of the methane at state 1



Assume the tank is rigid, specific volume remains constant


Now from the same table we can obtain the properties,
At 


We can calculate the time taken for the methane to become a single phase

Here
Initial temperature of Methane
Warming rate
Replacing



Therefore the time taken for the methane to become a single phase is 5hr
(a) 
The radiation pressure exerted by an electromagnetic wave on a surface that totally absorbs the radiation is given by

where
I is the intensity of the wave
c is the speed of light
In this problem,

and substituting
, we find the radiation pressure

(b) 
Since we know the cross-sectional area of the laser beam:

starting from the radiation pressure found at point (a), we can calculate the force exerted on a tritium atom:

And then, since we know the mass of the atom

we can find the acceleration, by using Newton's second law:
