Answer:
0.0016 cm
Explanation:
= Thermal coefficient of expansion of brass = 
= Thermal coefficient of expansion of glass = 
= Change in temperature = 
= Initial radius = 4 cm
Change in radius of material is given by

Difference in radii of the lid and jar

The size of the gap is 0.0016 cm or 0.000016 m
Answer:
Charge, 
Explanation:
It is given that,
Electric field strength, E = 180000 N/C
Distance from a small object, r = 2.8 cm = 0.028 m
Electric field at a point is given by :

Q is the charge on an object



So, the charge on the object is
. Hence, this is the required solution.
Not 100% but i think it'll cause the earth to rotate slightly slower, its definitely not the last one though
Answer:
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.02%
Explanation:
Using Lambert's law
Let dI / dt = kI, where k is a proportionality constant, I is intensity of incident light and t is thickness of the medium
then dI / I = kdt
taking log,
ln(I) = kt + ln C
I = Ce^kt
t=0=>I=I(0)=>C=I(0)
I = I(0)e^kt
t=3 & I=0.25I(0)=>0.25=e^3k
k = ln(0.25)/3
k = -1.386/3
k = -0.4621
I = I(0)e^(-0.4621t)
I(18) = I(0)e^(-0.4621*18)
I(18) = 0.00024413I(0)
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.2%
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values

