The value of the swimmer's power output is calculated by dividing the work done by the time it took for the work to be completed. From the given in this item,
P = 3560 J/ 55 s = 64.73 W
Rounding off to two significant figures will give us 65 W.
Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.
Answer:
The current in the rods is 171.26 A.
Explanation:
Given that,
Length of rod = 0.85 m
Mass of rod = 0.073 kg
Distance 
The rods carry the same current in the same direction.
We need to calculate the current
I is the current through each of the wires then the force per unit length on each of them is
Using formula of force


Where, m = mass of rod
l = length of rod
Put the value into the formula




Hence, The current in the rods is 171.26 A.
Answer:b)1770 kWh
Explanation:
Given
volume of water 
Temperature rise 

also 1 kg mass is approximately is 1 gallon
therefore 40,000 gallon is equivalent to 3.8\times 40000 kg
heat Required to raise temperature is





Answer:
(C) 16 radians
Explanation:
The angular displacement is given by the following equation:

Here
Is the angular displacement of the body at the indicated time (t).
Is the angular velocity of the body at the initial moment.
Is the angular acceleration of the body.
The disk starts from rest, so 
Replacing the given values:
