Answer:
391.462 g
Explanation:
First, let's calculate the total mass of the solution by the definition of density (d)
d = m/V, where <em>m</em> is the mass in gram and <em>V</em> the volume in mL. So for the given solution
1.285 = m/800
m = 1028 g
The mass of sulfuric acid will be:
0.3808x1028 = 391.462 g
Answer: Elastic
Explanation: Both Objects had there momentum and kinetic energy conserved.
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
A. The penny experienced a color change, and a gas was produced.
The penny was less tarnished (color change), and tiny bubbles formed around the penny (due to a gas being produced).
Answer : The process is not spontaneous.
Explanation :
As, we know that:
Change in entropy = Change in entropy of system + Change in entropy of surrounding
As we are given in question, the entropy of surroundings decrease by the same amount as the entropy of the system increases.
For the given reaction to be spontaneous, the total change in entropy should be positive.
Given :
Entropy change of system = +125J/K
Entropy change of surroundings = -125J/K
Total change in entropy = Entropy change of system + Entropy change of surroundings
Total change in entropy = 125 J/K + (-125 J/K)
Total change in entropy = 0
The process is at equilibrium because the entropy change is equal to zero. So, the process is not spontaneous.