a) 6.25 rad/s
The law of conservation of angular momentum states that the angular momentum must be conserved.
The angular momentum is given by:

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Since the angular momentum must be conserved, we can write

where we have
is the initial moment of inertia
is the initial angular speed
is the final moment of inertia
is the final angular speed
Solving for
, we find

b) 28.1 J and 35.2 J
The rotational kinetic energy is given by

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Applying the formula, we have:
- Initial kinetic energy:

- Final kinetic energy:

Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





Hello.
The formula for Power is Work divided by Time; however, we do not have our value for Work - yet.
To find for the Work inputted, we need to use its formula: Force * Distance.
Let's multiply our Force by our Distance. Remember that our Force is always measured in Newtons (N), and our Distance is measured by Meters (M).
35,000 * 25 = 875,000 J (Unit for Work is "J" or "Joules")
Now that we have the value for Work, let's apply it to our Power formula.
P = 875,000 / 45; 19,444.44~
The Power required to lift the girder is 1944.44~ W (Unit for Power is "W" or "Watts").
I hope this helps!
Answer:
y_red / y_blue = 1.11
Explanation:
Let's use the constructor equation to find the image for each wavelength
1 /f = 1 /o + 1 /i
Where f is the focal length, or the distance to the object and i the distance to the image
Red light
1 / i = 1 / f - 1 / o
1 / i_red = 1 / f_red - 1 / o
1 / i_red = 1 / 19.57 - 1/30
1 / i_red = 1,776 10-2
i_red = 56.29 cm
Blue light
1 / i_blue = 1 / f_blue - 1 / o
1 / i_blue = 1 / 18.87 - 1/30
1 / i_blue = 1,966 10-2
i_blue = 50.863 cm
Now let's use the magnification ratio
m = y ’/ h = - i / o
y ’= - h i / o
Red Light
y_red ’= - 5 56.29 / 30
y_red ’= - 9.3816 cm
Light blue
y_blue ’= 5 50,863 / 30
y_blue ’= - 8.47716 cm
The ratio of the height of the two images is
y_red ’/ y_blue’ = 9.3816 / 8.47716
y_red / y_blue = 1,107
y_red / y_blue = 1.11