Answer:
(a) 30.174 kW
(b) 
(c) I = 1.112 kA
Solution:
As per the question:
Resistance per unit length, 
Power transmitted, P = 5.00 MW = 
Length, L = 
Output voltage, V = 4.50 kV
Stepped-up Voltage, V' = 506 kV
Now,
(a) The line loss can be calculated as:
Current, I = 
To calculate the power loss:

where
R = Resistance in the transmission line
R = 
Thus

(b) Fraction of the input power lost is given by:

(c) To calculate the current at the sending end at ther source voltage of 4.50 kV:

This value of current is very high and sending such a high watt power is impossible, even if the circuit at the other end is open then also this current can be destructive.