Answer:
The answer to your question is Molarity = 0.6158, I got the same answer as you.
Explanation:
Data
Molarity = ?
Mass of KMnO₄ = 36.5 g
Total volume = 375 ml
Process
1.- Calculate the Molar mass of KMnO₄
KMnO₄ = (1 x 39.10) + (54.94 x 1) + (16 x 4)
= 39.10 + 54.94 + 64
= 158.04 g
2.- Calculate the moles of KMnO₄
158.04 g of KMnO₄ ------------------- 1 mol
36.5 g of KMnO₄ --------------------- x
x = (36.5 x 1) / 158.04
x = 0.231 mol
3.- Convert the volume to liters
1000 ml -------------------- 1 L
375 ml --------------------- x
x = (375 x 1)/1000
x = 0.375 L
4.- Calculate the Molarity
Molarity = moles / volume
-Substitution
Molarity = 0.231 moles / 0.375 L
Result
Molarity = 0.6158
<span>Based on the crystal field strength, Cl ligand would give the longest d-d transition when complexed with Ti(III). as this is the weak field ligand and would cause minimum splitting of d orbitals.</span>
Using a more concentrated HCl solution and Crushing the CaCO₃ into a fine powder makes the reaction to occur at a faster rate.
<u>Explanation:</u>
CaCO₃(s) + 2HCl(aq) → CaCl₂(aq) + H₂O(aq) + CO₂(g)
When calcium carbonate reacts with hydrochloric acid, it gives out carbon-dioxide in the form of bubbles and there is a formation of calcium chloride in aqueous medium.
The rate of the reaction can be increased by
- Using a more concentrated HCl solution
- Crushing the CaCO₃ into a fine powder
When concentrated acid is used instead of dilute acid then the reaction will occur at a faster rate.
When CaCO₃ is crushed into a fine powder then the surface area will increases thereby increasing the rate of the reaction.
1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.