Answer:
0.0071g
Explanation:
From the question, we know that the molarity of the BaCl2 is 0.00237M. This means there are 0.00237 moles in 1dm^3 or 1000cm^3 of solution.
We also know that 35ml of the BaCl2 reacted. Here, we need to calculate the number of moles in 35.7ml of BaCl2.
This is calculated as follows;
0.00237moles are in 1000cm^3
Thus x moles will be present in 35ml ( we should note that cm^3 is same as ml)
X = (0.00237 × 35) ÷ 1000 = 0.00008295 moles.
From the reaction equation, we can see that 2 moles of BaCl2 yielded 1 mole of Ba(OH)2.
This means 0.00008295mole of BaCl2 will yield 0.00008295 ÷ 2 = 0.000041475 moles of Ba(OH)2.
To calculate the mass of Ba(OH)2 formed, we simple multiply the number of moles yielded by the molar mass of Ba(OH)2.
Molar mass of Ba(OH)2 = 137 + 2(17)
= 171g/mol
Mass = 171 × 0.000041475 = 0.007092225g
Answer : The final temperature of the solution in the calorimeter is, 
Explanation :
First we have to calculate the heat produced.

where,
= enthalpy change = -44.5 kJ/mol
q = heat released = ?
m = mass of
= 1.52 g
Molar mass of
= 40 g/mol

Now put all the given values in the above formula, we get:


Now we have to calculate the final temperature of solution in the calorimeter.

where,
q = heat produced = 1.691 kJ = 1691 J
m = mass of solution = 1.52 + 35.5 = 37.02 g
c = specific heat capacity of water = 
= initial temperature = 
= final temperature = ?
Now put all the given values in the above formula, we get:


Thus, the final temperature of the solution in the calorimeter is, 
Answer:
H₂SO₄
Explanation:
We have a compound formed by 0.475 g H, 7.557 g S, 15.107 g O. In order to determine the empirical formula, we have to follow a series of steps.
Step 1: Calculate the total mass of the compound
Total mass = mass H + mass S + mass O = 0.475 g + 7.557 g + 15.107 g
Total mass = 23.139 g
Step 2: Determine the percent composition.
H: (0.475g/23.139g) × 100% = 2.05%
S: (7.557g/23.139g) × 100% = 32.66%
O: (15.107g/23.139g) × 100% = 65.29%
Step 3: Divide each percentage by the atomic mass of the element
H: 2.05/1.01 = 2.03
S: 32.66/32.07 = 1.018
O: 65.29/16.00 = 4.081
Step 4: Divide all the numbers by the smallest one
H: 2.03/1.018 ≈ 2
S: 1.018/1.018 = 1
O: 4.081/1.018 ≈ 4
The empirical formula of the compound is H₂SO₄.
Answer:
Option A. 1 0n
Explanation:
Details on how to balanced the equation for the reaction given in the question above can be found in the attached photo.
Answer:
B)
Explanation:
It is the theme of the passage.