Answer:
(A) The work done by the system is -101.325J
(B) The workdone by the system is -90.75J
Explanation:
(A) Workdone = -PΔV
Given that A = 100cm2 = 0.01m2
distance d = 10cm = 0.1m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.01 ×0.1
ΔV = 0.001m3
P= external pressure = 1atm = 101325Pa
Workdone = -0.001 × 101325
W= - 101.325Pa m3
1Pam3 = 1J
Therefore W = - 101.325J
The work done on the system is -101.325J
(B) Workdone = -PΔV
Given that A = 50cm2 = 0.005m2
distance d = 15cm = 0.15m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.005×0.15
ΔV = 0.00075m3
P=121kPa = 121000Pa
W= - 121000 × 0.00075
W= -90.75Pa m3
1Pam3 = 1J
W = - 90.75J
The woekdone by the system is -90.75J
Answer: 53.3
Explanation:
V2=(T2 x P1 x V1)/(T1 x P2)
(320x50x80)/(300x80)
53.3
Answer:
982.5 kg/m³
Explanation:
When the temperature of a fluid increases, it dilates, and because of the variation of the volume, it's density will vary too. The density can be calculated by the expression:
ρ₁ = ρ₀/(1 + β*(t₁ - t₀))
Where ρ₁ is the final density, ρ₀ the initial density, β is the constant coefficient of volume expansion, t₁ the final temperature, and t₀ the initial temperature.
At t₀ = 4°C, the water desity is ρ₀ = 1,000 kg/m³. The value of the constant for water is β = 0.0002 m³/m³ °C, so, for t₁ = 93°C
ρ₁ = 1,000/(1 + 0.0002*(93 - 4))
ρ₁ = 1,000/(1+ 0.0178)
ρ₁ = 982.5 kg/m³
Answer 1:
Equilibrium constant (K) mathematically expressed as the ratio of the concentration of products to concentration of reactant. In case of gaseous system, partial pressure is used, instead to concentration.
In present case, following reaction is involved:
2NO2 ↔ 2NO + O2
Here, K =
![\frac{[PNO]^2[O2]}{[PNO2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5BPNO%5D%5E2%5BO2%5D%7D%7B%5BPNO2%5D%5E2%7D%20)
Given: At equilibrium, <span>PNO2= 0.247 atm, PNO = 0.0022atm, and PO2 = 0.0011 atm
</span>
Hence, K =
![\frac{[0.0022]^2[0.0011]}{[0.247]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5B0.0022%5D%5E2%5B0.0011%5D%7D%7B%5B0.247%5D%5E2%7D%20)
= 8.727 X 10^-8
Thus, equilibrium constant of reaction = 8.727 X 10^-8
.......................................................................................................................
Answer 2:
Given: <span>PNO2= 0.192 atm, PNO = 0.021 atm, and PO2 = 0.037 atm.
Therefore, Reaction quotient = </span>
![\frac{[PNO]^2[O2]}{[PNO2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5BPNO%5D%5E2%5BO2%5D%7D%7B%5BPNO2%5D%5E2%7D%20)
=
![\frac{[0.021]^2[0.037]}{[0.192]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5B0.021%5D%5E2%5B0.037%5D%7D%7B%5B0.192%5D%5E2%7D%20)
= 4.426 X 10^-4.
Here, Reaction quotient > Equilibrium constant.
Hence, <span>the reaction need to go to
reverse direction to reattain equilibrium </span>
When the concentration is expressed in molality, it is expressed in moles of solute per kilogram of solvent. Since we are given the mass of the solvent, which is water, we can compute for the moles of solute NaNO3.
0.5 m = x mol NaNO3/0.5 kg water
x = 0.25 mol NaNO3
Since the molar mass of NaNO3 is 85 g/mol, the mass is
0.25 mol * 85 g/mol = 21.25 grams NaNO3 needed