I think its Oxygen.
ancient cyanobacteria produced Earth's first oxygen-rich atmosphere, which allowed the eventual rise of eukaryotes. T<span>he chloroplasts of eukaryotic algae and plants are derived from cyanobacteria</span>
Answer:
37.5 N Hard
Explanation:
Hook's law: The force applied to an elastic material is directly proportional to the extension provided the elastic limit of the material is not exceeded.
Using the expression for hook's law,
F = ke.............. Equation 1
F = Force of the athlete, k = force constant of the spring, e = extension/compression of the spring.
Given: k = 750 N/m, e = 5.0 cm = 0.05 m
Substitute into equation 1
F = 750(0.05)
F = 37.5 N
Hence the athlete is pushing 37.5 N hard
Answer:
3. none of these
Explanation:
The rotational kinetic energy of an object is given by:

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
In this problem, we have two objects rotating, so the total rotational kinetic energy will be the sum of the rotational energies of each object.
For disk 1:

For disk 2:

so the total energy is

So, none of the options is correct.
The object with the greater mass has a greater gravitational force and that determines what satellites orbit around it. An object with more mass will never orbit an object with less.
Answer:
a) t = 1.8 x 10² s
b) t = 54 s
c) t = 49 s
Explanation:
a) The equation for the position of an object moving in a straight line at constan speed is:
x = x0 + v * t
where
x = position at time t
x0 = initial position
v = velocity
t = time
In this case, the origin of our reference system is at the begining of the sidewalk.
a) To calculate the time the passenger travels on the sidewalk without wlaking, we can use the equation for the position, using as speed the speed of the sidewalk:
x = x0 + v * t
95 m = 0m + 0. 53 m/s * t
t = 95 m/ 0.53 m/s
t = 1.8 x 10² s
b) Now, the speed of the passenger will be her walking speed plus the speed of th sidewalk (0.53 m/s + 1.24 m/s = 1.77 m/s)
t = 95 m/ 1.77 m/s = 54 s
c) In this case, the passenger is located 95 m from the begining of the sidewalk, then, x0 = 95 m and the final position will be x = 0. She walks in an opposite direction to the movement of the sidewalk, towards the origin of the system of reference ( the begining of the sidewalk). Then, her speed will be negative ( v = 0.53 m/s - 2*(1.24 m/s) = -1.95 m/s. Then:
0 m = 95 m -1.95 m/s * t
t = -95 m / -1.95 m/s = 49 s