Hey there!
The pressure under a liquid column can be , calculated using the following formula :
P = p x g x h
P atm = 1.013 x 10⁵ Pa
g = 9.8 m/s²
h = ?
h = P / ( p x g ) =
h= ( 1.013 x 10⁵ Pa ) / ( 900 x 9.8 ) =
h = ( 1.013 x 10⁵ ) / ( 8820 ) =
h = 11.48 m ≈ 11.50 m
Hope this helps!
Answer:
The friend on moon will be richer.
Explanation:
We must calculate the mass of gold won by each person, to tell who is richer. For that purpose we will use the following formula:
W = mg
m = W/g
where,
m = mass of gold
W = weight of gold
g = acceleration due to gravity on that planet
<u>FOR FRIEND ON MOON</u>:
W = 1 N
g = 1.625 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(1.625 m/s²)
m(moon) = 0.6 kg
<u>FOR ME ON EARTH</u>:
W = 1 N
g = 9.8 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(9.8 m/s²)
m(earth) = 0.1 kg
Since, the mass of gold on moon is greater than the mass of moon on earth.
<u>Therefore, the friend on moon will be richer.</u>
Answer and Explanation:
A. We have temperature t = 32
Speed of sound, s = 1087.5
As t increases by 1⁰f speed increases by 1.2
So that
S = 1088.6
T= 33⁰f
We have 2 equations
1087.5 = k(32) + c
1088.6 = k(33) + c
Subtracting both equations
(33-32)k = 1088.6-1087.5
K = 1.1
b.). S = kT + c
1087.5 = 32(1.1) + c
Such that
C = 1052.3
Therefore
S = 1.1(t) + 1052.3
C.). S = 1.1t + 1052.3
We make t subject of the formula
T = s/1.1 - 1052.3/1.1
T = 0.90(s) - 956.3
D. This means that We have temperature to rise by 0.90 whenever speed is increased
with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm