Answer:
8, 8 W
Explanation:
The useful power of 1 Light Emitting Diode is

Total power required is 1.6 W
Number of Light Emitting Diodes would be

The number of Light Emitting Diodes is 8.
Power would be

The power that is required to run the Light Emitting Diodes is 8 W
Answer:
Using the new cylinder the heat rate between the reservoirs would be 50 W
Explanation:
- Conduction could be described by the Law of Fourierin the form:
where
is the rate of heat transferred by conduction,
is the thermal conductivity of the material,
and
are the temperatures of each heat deposit,
is the cross area to the flow of heat, and
is the distance that the flow of heat has to go. - For the original cylinder the Fourier's law would be:
, and if
, then the expression would be:
where
is the diameter of the original cylinder, and
is the length of the original cylinder. - For the new cylinder, in the same fashion that for the first, Fourier's Law would be:
,where
is the heat rate in the second case,
and
are the new diameter and length. - But,
and
, substituting in the expression for
:
. - Rearranging:
. - In the last declaration of
, it could be noted that the expressión inside the parenthesis is actually
, then:
. - <u>It should be noted, that the temperatures in the hot and cold reservoirs never change.</u>
<span>Answer:
Pressure is always density * gravity * depth
P = 1000 kg/m^3 * 9.81 m/s^2 * 221 m
P = 2168010 Pa</span>
<h2>Solution :</h2>
Here ,
• Height of sign post = 30 m
• Distance between signpost and truck = 24 m
Let the
• Top of signpost = A
• Bottom of signpost = B
• The end of truck facing sign post be = C
Now as we can clearly imagine that the ladder will act as an hypotenuse to the Triangle ABC .
Where
• AB = Height of signpost = 30 m
• BC = distance between both = 24 m
• AC = Minimum length of ladder
→ AC² = AB² + BC² ( As we can see AB is perpendicular to BC )
→ AC² = (30)² + (24)²
→ AC² = 900 + 576
→ AC² = 1476
→ AC = 38.41875
or AC apx = 38.42
So minimum height of ladder = 38.42