Two electrons is your answer glad to help!
Answer: 3 <span>moles of water would be produced in present case.
</span>
Reason:
Reaction involved in present case is:
<span> C5H12 + 8O2 </span>→<span> 5CO2 + 6H2O
In above reaction, 1 mole of C5H12 reacts with 8 moles of oxygen to give 6 moles of water.
Thus, 4 moles of oxygen will react with 0.5 mole of C5H12, to generate 3 moles of H2O.</span>
Answer:
0.97 mole
Explanation:
1 mole will give 6.02×10^23 atoms
Xmole of tungsten will give 5.82×10^23 atom of tungsten
X= 5.82×10^23/ 6.02×10^23
X = 0.97 moles of tungsten
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.