Answer: Resistance = 
The approximate diameter of a penny is, <em>d</em> = 20 mm
thickness of penny is, <em>L = </em> 1.5×
mm
The area of penny along circular face is,
= 3.14×
m²
The resistivity of copper is <em>ρ</em> = 1.72 x 10-8 Ωm.
Resistance,

The only information you would need to decide if the can will float is the density of the can, which requires knowing the mass and volume. If the density of the can is less than one, the can will float. if it is greater than one, it will not float, as water's density is one.
Answer:
Time taken by the leaf to displace by 1.0 m distance is
seconds
Explanation:
As we know that initial velocity of the leaf is given as

now the acceleration upwards for the leaf is

The displacement of leaf in upward direction is
d = 1 m
so now we have


seconds
Starting from the angular velocity, we can calculate the tangential velocity of the stone:

Then we can calculate the angular momentum of the stone about the center of the circle, given by

where
m is the stone mass
v its tangential velocity
r is the radius of the circle, that corresponds to the length of the string.
Substituting the data of the problem, we find
Answer:
Current, I = 1000 A
Explanation:
It is given that,
Length of the copper wire, l = 7300 m
Resistance of copper line, R = 10 ohms
Magnetic field, B = 0.1 T

Resistivity, 
We need to find the current flowing the copper wire. Firstly, we need to find the radius of he power line using physical dimensions as :




r = 0.00199 m
or

The magnetic field on a current carrying wire is given by :



I = 1000 A
So, the current of 1000 A is flowing through the copper wire. Hence, this is the required solution.