Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
We can solve this distance exercise with vectors, the easiest method s to find the components of the position of each plane and then use the Pythagorean theorem to find distance between them
Airplane 1
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m
= 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m= 7607 m
2 plane
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 without 25 = 8.452 103 m = 8452 m
The distance between the planes using the Pythagorean Theorem is
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Let's calculate
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 +9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km
Answer:
F. jumping
Explanation:
you can't throw/toss yourself, you cant roll over water, catching?, you cant run over water, jumps are bigger than hops
Answer: a= ff+fh/m
Explanation: bc khan academy said it was d. a=ff +fh/m
<h2>The K.E of the charge is 1.02 x 10⁻¹⁷ J</h2>
Explanation:
When the charge of 2e is placed in between the plates .
The force applied on this charge by plates is = q E
here q is the magnitude of charge = 2 e = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ C
and E is the magnitude of electric field intensity
The work done = Force x displacement
Thus W = q E x S
here S is displacement
Therefore W = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ x 4 x 8
= 1.02 x 10⁻¹⁷ J
This work will be converted into the kinetic energy of charge .
Thus K.E = 1.02 x 10⁻¹⁷ J