Answer:
E = 1.25×10¹³ N/m²
Explanation:
Young's modulus is defined as:
E = stress / strain
E = (F / A) / (dL / L)
E = (F L) / (A dL)
Given:
F = 10 kg × 9.8 m/s² = 98 N
L = 1 m
dL = 10⁻⁵ m
A = π/4 (0.001 m)² = 7.85×10⁻⁷ m²
Solve:
E = (98 N × 1 m) / (7.85×10⁻⁷ m² × 10⁻⁵ m)
E = 1.25×10¹³ N/m²
Round as needed.
Answer:
1.6 secs
Explanation:
In a circus act, an acrobat upwards from the surface of a trampoline
At that same moment another acrobat perched 9.0m above him
A ball is released from rest
While still in motion the acrobat catches the ball
He left the ball with a trampoline of 5.6m/s
Since the ball is falling downwards from a distance then acceleration will be negative
a= -9.8
s= d
s= 1/2at^2
= 1/2 × (-9.8)t^2
= 0.5× (-9.8)t^2
d = -4.9t^2
Therefore the time the acrobat stays in the air before catching the ball can be calculated as follows
9 - 4.9t^2= 5.6t + 1/2(-9.8)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t + (-4.9)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t - 4.9t^2
9= 5.6t
t= 9/5.6
t= 1.6 secs
Answer:
Current, I = 1000 A
Explanation:
It is given that,
Length of the copper wire, l = 7300 m
Resistance of copper line, R = 10 ohms
Magnetic field, B = 0.1 T

Resistivity, 
We need to find the current flowing the copper wire. Firstly, we need to find the radius of he power line using physical dimensions as :




r = 0.00199 m
or

The magnetic field on a current carrying wire is given by :



I = 1000 A
So, the current of 1000 A is flowing through the copper wire. Hence, this is the required solution.
Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation:
Answer:
x2 = 0.99
Explanation:
from superheated water table
at pressure p1 = 0.6MPa and temperature 200 degree celcius
h1 = 2850.6 kJ/kg
From energy equation we have following relation



![2850.6 + [\frac{50^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}] = h2 +[ \frac{600^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}]](https://tex.z-dn.net/?f=2850.6%20%2B%20%5B%5Cfrac%7B50%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D%20%3D%20h2%20%2B%5B%20%5Cfrac%7B600%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D)
h2 = 2671.85 kJ/kg
from superheated water table
at pressure p2 = 0.15MPa
specific enthalpy of fluid hf = 467.13 kJ/kg
enthalpy change hfg = 2226.0 kJ/kg
specific enthalpy of the saturated gas hg = 2693.1 kJ/kg
as it can be seen from above value hf>h2>hg, so phase 2 is two phase region. so we have
quality of steam x2
h2 = hf + x2(hfg)
2671.85 = 467.13 +x2*2226.0
x2 = 0.99