Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
The correct answer to the question is that the lost mass has been converted into energy.
EXPLANATION:
From Einstein's theory, we know that energy and mass are inter convertible .
When some amount of mass is lost, same amount of energy equivalent to mass is produced.
Let us consider m is the mass lost during any reaction. Hence, the amount of energy produced will be-
Energy E =
Here, c is the velocity of light i.e c = 
As per the question, uranium-235 undergoes fission. The amount of mass defect is 0.1 %.
The mass defect is defined as the difference between mass of reactants and products. During the fission, energy is produced.
The energy produced in this reaction is nothing else than the energy equivalent to mass defect. Approximately 199.5 Mev of energy equivalent to this mass defect is produced in this reaction.
Answer: t-trees?
i couldn't find anything on this topic but the only thing i could think of was trees, maybe if you go to a history website you can find a answer there :)
hope i helped a little :)
The heat released by the water when it cools down by a temperature difference

is

where
m=432 g is the mass of the water

is the specific heat capacity of water

is the decrease of temperature of the water
Plugging the numbers into the equation, we find

and this is the amount of heat released by the water.