Answer:
407 steps
Explanation:
From the question,
P = mgh/t........... Equation 1
Where P = power, m = mass, g = acceleration due to gravity, h = height, t = time.
Make h the subject of the equation
h = Pt/mg............. Equation 2
Given: P = 746 W, t = 1 minute = 60 seconds, m = 70 kg.
Constant: g = 9.8 m/s²
Substitute into equation 2
h = 746(60)/(70×9.8)
h = 44760/686
h = 65.25 m
h = 6525 cm
number of steps = 6525/16
number of steps = 407 steps
Answer:
The distance the piece travel in horizontally axis is
L=3.55m
Explanation:





Now the angular velocity is the blade speed so:
assuming no air friction effects affect blade piece:
time for blade piece to fall to floor

Now is the same time the piece travel horizontally

blade piece travels HORIZONTALLY = (24.5)(0.397) = 9.73 m ANS
Answer:
50%
Explanation:
Efficiency = work out / work in
e = Fd / W
e = (2000 N) (2 m) / (8000 J)
e = 0.5