Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w
All you need to do is change 5% into a decimal which would be 5/100 = .05
then multiply the decimal by the total volume to get the amount of active ingredients in ml
.05 * 56ml = 2.8 ml of active ingredient.
Hope that helps!
Usually concentrations are expressed as molarity, or moles of solute per liter solution. First, convert the mass of bromide ion to moles. The molar mass of bromine is 79.904 g/mol.
Moles of bromine = 65 mg * 1 g/1000 mg * 1 mol/79.904 g = 8.135×10⁻⁴ moles
Next, convert the mass of seawater to volume using the density.
Volume of seawater = 1 kg * 1 m³/ 1,025 kg * 1000 L/1 m³ = 0.976 L
Thus,
Molarity = 8.135×10⁻⁴ moles/0.976 L = 8.335×10⁻⁴ M
Answer:
Trial 2, because the amount of product formed per unit time is higher.
Explanation:
Message me for extra help.
In order to determine the density of an item, we will need to determine its mass and volume. The standard unit for measuring mass in a lab is the gram. Think about liquids- what units do you typically report the volume of a liquid in? What about for a sugar cube, what volume is the most appropriate?
A regular object like a sugar cube can be measured with a ruler so we might report the volume in centimeters cubed (cm3). An irregular object like the plate pictured below can be measured by using a technique called volume by displacement. A liquid (typically water) is placed in a graduated cylinder and the volume of a liquid is measured. Then the irregular object is placed in the liquid and the volume is measured again. The change in volume is the irregular object’s volume. This measurement is often made using a graduated cylinder and recording a volume in Liters or milliliters (mL).
Figure 1. (a) Regular object of metal blocks with the same width, length, and height. (B) An irregular