Explanation & answer:
Given:
Fuel consumption, C = 22 L/h
Specific gravity = 0.8
output power, P = 55 kW
heating value, H = 44,000 kJ/kg
Solution:
Calculate energy intake
E = C*P*H
= (22 L/h) / (3600 s/h) * (1000 mL/L) * (0.8 g/mL) * (44000 kJ/kg)
= (22/3600)*1000*0.8*44000 j/s
= 215111.1 j/s
Calculate output power
P = 55 kW
= 55000 j/s
Efficiency
= output / input
= P/E
=55000 / 215111.1
= 0.2557
= 25.6% to 1 decimal place.
The intensity of a light in a surface follows the inverse square law formula which can be mathematically expressed as,
I = k/d²
where I is intensity, d is distance, and k is the proportionality constant. For us to increase the intensity, we should lower the distance from the source to the surface.
The statement that can be used to answer this question is:
"If the cylinder is brought higher then, its temperature when brought down becomes higher because a greater amount of potential energy is converted to thermal energy."
The potential energy is converted to thermal energy when the object is released the velocity becomes higher because of the acceleration due to gravity.
Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m
Answer:
Explanation:
The mass of the deuteron = mass of the proton + mass of the neutron + mass equivalent of the energy of 2.2 Mev evolved.
I amu = 931 Mev
2.2 Mev = 2.2 / 931 amu
= ( 2.2 / 931 )x 1.6726 x 10⁻²⁷
= .00395 x 10⁻²⁷
The mass of the deuteron =( 1.6726 + 1.6749 + .00395)x 10⁻²⁷ kg
= 3.35145 x 10⁻²⁷ kg
b ) Momentum of gamma ray
= h / λ ( h is plank's constant and λ is wavelength of gamma ray )
= hυ / υλ ( υ is frequency of gamma ray )
= E / c ( E is energy of photon and c is velocity o light )
= 2.2 x 10⁶ x 1.6 x 10⁻¹⁹ J / 3 x 10⁸
= 1.173 x 10⁻²¹ Kg m /s
This will be the momentum of deuteron also
Kinetic energy
= p² / 2m ( p is momentum and m is mass of deuteron )
= ( 1.173 x 10⁻²¹ )² / ( 2 x 3.35145 x 10⁻²⁷)
= 1.376 x ⁻¹⁵ J
Energy of gamma ray
= 2.2 x 10⁶ x 1.6 x 10⁻¹⁹ J
= 3.52 x 10⁻¹³ J
So kinetic energy of deuteron is smaller than energy of gamma ray photon .