The specific heat capacity of brass would be ranked between 0 and infinity
The answer would be C. It will decrease with descent. Hope this helps!
This problem has three questions I believe:
>
How hard does the floor push on the crate?
<span>We have to find the net
vertical (normal) Fn force which results from Fp and Fg.
We know that the normal component of Fg is just Fg, which is equal to as 1110N.
From the geometry, the normal component of Fp can be calculated:
Fpn = Fp * cos(θp)
= 1016.31 N * cos(53)
= 611.63 N
The total normal force Fn then is:
Fn = Fg + Fpn
= 1110 + 611.63
=
1721.63 N</span>
> Find the friction
force on the crate
<span>We
have to look for the net horizontal force Fh which results from Fp and Fg.
Since Fg is a normal force entirely, so we can say that the
horizontal component is zero:
Fh = Fph + Fgh
= (Fp * sin(θp)) + 0
= 1016.31 N * sin(53)
=
811.66 N</span>
> What is the minimum
coefficient of static friction needed to prevent the crate from slipping on the
floor?
We just need to compute the
ratio Fh to Fn to get the minimum μs.
μs = Fh / Fn
= 811.66 N / 1721.63 N
<span>=
0.47</span>
Ok so it would be late and the relative velocity would be 190 m/s because 200 m/s - 10 m/s is 190 m/s. Hope this helps.