A. Density only depends on the substance. It doesn't matter whether you have a little chip of it or a supertanker full of it ... the density doesn't change.
<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
1.6 secs
Explanation:
In a circus act, an acrobat upwards from the surface of a trampoline
At that same moment another acrobat perched 9.0m above him
A ball is released from rest
While still in motion the acrobat catches the ball
He left the ball with a trampoline of 5.6m/s
Since the ball is falling downwards from a distance then acceleration will be negative
a= -9.8
s= d
s= 1/2at^2
= 1/2 × (-9.8)t^2
= 0.5× (-9.8)t^2
d = -4.9t^2
Therefore the time the acrobat stays in the air before catching the ball can be calculated as follows
9 - 4.9t^2= 5.6t + 1/2(-9.8)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t + (-4.9)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t - 4.9t^2
9= 5.6t
t= 9/5.6
t= 1.6 secs