<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer:
air
Explanation:
The car is being slowed down by air.
Answer:
Part a)
f = 1911.5 Hz
Part b)

Explanation:
Here the source and observer both are moving towards each other
so we know that the apparent frequency is given as

here we know that



now we will have


Part b)
Apparent wavelength is given by the formula

here we will have


We use the equation of motion,

Here, S is the height, u is initial velocity and a is acceleration.
Given,
As acorn falls from tree, therefore we take the value of
and initial velocity
.
Substituting these values in equation of motion,

Thus, the time taken by the acorn to fall 20 feet ( 6.096 m ) is 1.12 s.