The hoop is attached.
Consider that the friction force is given by:
F = μ·N
= μ·m·g·cosθ
We also know, considering the forces of the whole system, that:
F = -m·a + m·g·sinθ
and
a = (1/2)·<span>g·sinθ
Therefore:
</span>-(1/2)·m·g·sinθ + m·g·sinθ = <span>μ·m·g·cosθ
</span>(1/2)·m·g·sinθ = <span>μ·m·g·cosθ
</span>μ = (1/2)·m·g·sinθ / <span>m·g·cosθ
= </span>(1/2)·tanθ
Now, solve for θ:
θ = tan⁻¹(2·μ)
= tan⁻¹(2·0.9)
= 61°
Therefore, the maximum angle <span>you could ride down without worrying about skidding is
61°.</span>
Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Answer : The process of changing a property of a wave to transmit information is called Modulation.
Explanation :
Modulation is the process of changing the property of wave to transmit information. This is done with the help of modulator.
In modulation, the message signal is superimposed on a high frequency signal. A sine wave ( usually high frequency ) is used as a high frequency carrier wave.
Modulation can be done in many ways like :
(1) Frequency modulation
(2) Amplitude modulation
(3) Pulse modulation
Answer:
The movable piston
Explanation:
Work is said to be done when a distance is been covered by a force . In this case kinetic energy will be change by an equal amount into work done.
Pushing the piston with a known mass of (m) and an accelarating rate from rest of ( a) to cover a known distance of (d).The idea of work done is been achieved and can be mathematically represented by:
- Work done = Force x distance (d)
- Force = mass (m) x acceleration (a)
Answer:
0.087976 Nm
Explanation:
The magnetic torque (τ) on a current-carrying loop in a magnetic field is given by;
τ = NIAB sinθ --------- (i)
Where;
N = number of turns of the loop
I = current in the loop
A = area of each of the turns
B = magnetic field
θ = angle the loop makes with the magnetic field
<em>From the question;</em>
N = 200
I = 4.0A
B = 0.70T
θ = 30°
A = π d² / 4 [d = diameter of the coil = 2.0cm = 0.02m]
A = π x 0.02² / 4 = 0.0003142m² [taking π = 3.142]
<em>Substitute these values into equation (i) as follows;</em>
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70 sin30°
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70 x 0.5
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70
τ = 0.087976 Nm
Therefore, the torque on the coil is 0.087976 Nm