Answer:
Al 72.61%
Mg 27.39%
Explanation:
To obtain the mass percentages, we need to place the individual masses over the total mass and multiply by 100%.
If we observe clearly, we can see that the parameters given are the moles. We need to convert the moles to mass.
To do this ,we need to multiply the moles by the atomic masses. The atomic mass of aluminum is 27 while that of magnesium is 24.
Now, the mass of aluminum is thus = 27 * 0.0898 = 2.4246g
The mass of magnesium is 0.0381 * 24 = 0.9144g
We can now calculate the mass percentage.
The total mass is 0.9144 + 2.4246 = 3.339g
% mass of Al = 2.4246/3.339 * 100 = 72.61%
% mass of Mg = 0.9144/3.39 * 100 = 27.39%
Answer:
9
Explanation:
The structure of fluorophore used in the experiments has been drawn in the attachment. And from the drawing counting we can say that there are 9 sp2-hybridized carbon atoms present. Fiuorophores are a fluorescent chemical compound that can re-emit light upon light excitation. Normally used to produce absorbance and emission spectra.
A: The Equator To The Poles
The statement that describes a chemical reaction is the statement c. reactants form products when atoms are rearranged.<span> The atoms of the reactants are arranged is a specific position and number forming a determined compound. In a chemical reaction, the products are different compounds than the reactants, so the atoms have to rearrange to form these new compounds (the products).</span><span />