Answer:
please read the answer below
Explanation:
The angular momentum is given by

By taking into account the angles between the vectors r and v in each case we obtain:
a)
v=(2,0)
r=(0,1)
angle = 90°

b)
r=(0,-1)
angle = 90°

c)
r=(1,0)
angle = 0°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
d)
r=(-1,0)
angle = 180°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
e)
r=(1,1)
angle = 45°

f)
r=(-1,1)
angle = 45°
the same as e):
L = 5kgm/s
g)
r=(-1,-1)
angle = 135°

h)
r=(1,-1)
angle = 135°
the same as g):
L = 5kgm/s
hope this helps!!
Answer:
A) The magnitude of current is
2.59 A
B) The direction is clockwise
Explanation:
Please find the attached files for the solution
V_2' = v_1 + v_1'
So v_2' = 40 + -25
We have set east to be + and west -
Which gives us 15 m/s. So thats how fast the 6 kg object is going.
This is true for an elastic collision.