Answer:
Kinetic energy, E = 133.38 Joules
Explanation:
It is given that,
Mass of the model airplane, m = 3 kg
Velocity component, v₁ = 5 m/s (due east)
Velocity component, v₂ = 8 m/s (due north)
Let v is the resultant of velocity. It is given by :


Let E is the kinetic energy of the plane. It is given by :


E = 133.38 Joules
So, the kinetic energy of the plane is 133.38 Joules. Hence, this is the required solution.
Answer:
Straight line in the direction of the tangential velocity the ball had at the moment the string broke
Explanation:
After the string breaks, the ball now disconnected from the centripetal force that was exerted via the string, continues its travel in a straight line in the direction of the tangential velocity it had at the moment the string broke.
Answer:
0.22m/s
Explanation:
The total momentum of the System is conserved. Total momentum of the system before the collision is equal to the total momentum of the system after collision. The total momentum is the sum of individual momentum of all the objects in that system.
momentum of an object = mass* velocity
Total Momentum before collision = 0.2*0.3 + 0.1*0.1= 0.07 kg⋅m/s;
Total momentum after collision = 0.1*0.26 + 0.2*x = 0.07;
Solve for x.
Answer:
53
Explanation:
Because there are 1609.34 meters in a mile. 1609.34÷30=53.64 but because you put one at the beginning of the mile it will stay 53 and not round up to 54
<span>1.5 minutes per rotation.
The formula for centripetal force is
A = v^2/r
where
A = acceleration
v = velocity
r = radius
So let's substitute the known values and solve for v. So
F = v^2/r
0.98 m/s^2 = v^2/200 m
196 m^2/s^2 = v^2
14 m/s = v
So we need a velocity of 14 m/s. Let's calculate how fast the station needs to spin.
Its circumference is 2*pi*r, so
C = 2 * 3.14159 * 200 m
C = 1256.636 m
And we need a velocity of 14 m/s, so
1256.636 m / 14 m/s = 89.75971429 s
Rounding to 2 significant digits gives us a rotational period of 90 seconds, or 1.5 minutes.</span>