Answer:
Option d)
Solution:
As per the question:
Work done by farm hand, 
Force exerted, F' = 310 N
Angle, 
Now,
The component of force acting horizontally is F'cos
Also, we know that the work done is the dot or scalar product of force and the displacement in the direction of the force acting on an object.
Thus


d = 3.406 m = 3.4 m
Answer:
Explanation:
If I assume that the wind did not cause the plane to chage its velocity.
The plane will have a velocity of vp = (0*i + 100*j) km/h relative to ground
The cart has a velocity of vc = (0*i - 20*j) km/h relative to the plane
vc' = vc + vp
vc' = (0*i + 100*j) + (0*i - 20*j) = (0*i + 80*j) km/h relative to the ground.
If I assume that the wind move the plane:
The plane will have a velocity of vp = (-40*i + 100*j) km/h relative to ground
The cart has a velocity of vc = (0*i - 20*j) km/h relative to the plane
vc' = vc + vp
vc' = (-40*i + 100*j) + (0*i - 20*j) = (-40*i + 80*j) km/h relative to the ground.
In reality the wind would move the plane a little, not to the full speed of the wind, somewhere between these two values, but without more data it cannot be calculated.
By wave particle duality.
Wavelength , λ = h / mv
where h = Planck's constant = 6.63 * 10⁻³⁴ Js, m = mass in kg, v = velocity in m/s.
m = 1kg, v = 4.5 m/s
λ = h / mv
λ = (6.63 * 10⁻³⁴) /(1*4.5)
λ ≈ 1.473 * 10⁻³⁴ m
Option D.
Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
Answer:
<u></u>
- <u>1. The potential energy of the swing is the greatest at the position B.</u>
- <u>2. As the swing moves from point B to point A, the kinetic energy is increasing.</u>
Explanation:
Even though the syntax of the text is not completely clear, likely because it accompanies a drawing that is not included, it results clear that the posittion A is where the seat is at the lowest position, and the position B is upper.
The gravitational <em>potential energy </em>is directly proportional to the height of the objects with respect to some reference altitude. Thus, when the seat is at the position A the swing has the smallest potential energy and when the seat is at the <em>position B the swing has the greatest potential energy.</em>
Regarding the forms of energy, as the swing moves from point B to point A, it is going downward, gaining kinetic energy (speed) at the expense of the potential energy (losing altitude). When the seat passes by the position A, the kinetic energy is maximum and the potential energy is miminum. Then the seat starts to gain altitude again, losing the kinetic energy and gaining potential energy, up to it gets to the other end,