Answer:
Volume= 540 ft^3
Step-by-step explanation:
Since volume= length times Width times height, you do 3 times 6 times 30= 540 ft^cubed.
<span>No.
From the data provided you can not determine what the standard deviation is. In order to determine the standard deviation you need the actual grades not just a mean.</span>
Given:
4/5 as many students who do not wear glasses as those who wear glasses.
60 students wear glasses.
Find the total number of students in the grade.
60 * 4/5 = (60 * 4)/5 = 240 / 5 = 48 students who do not wear glasses.
60 w/ glasses + 48 w/o glasses = 108 total number of students.
About 45 miles and if you have options choose the closest to45 miles
We use the z statistic:
z = (x – u) / s
But first let us calculate the standard deviation s,
sample x and mean u.
s = sqrt (n p q)
s = sqrt (112 * 0.77 * (1 – 0.77))
s = 4.45
x = 0.81 * 112 = 90.72
u = 0.77 * 112 = 86.24
So the z score is:
z = (90.72 – 86.24) / 4.45
z = 1.00
From the standard tables, the P value at z = 1.00 using
right tailed test is:
<span>P = 0.1587 = 15.87%</span>