The molar mass of anhydrous Na₂SO₄ = [2(23) + 32 + 4(16)]
= 142 g/mol
If the molar mass of hydrated Na₂SO₄ = 322 g/mol
Since hydrated salt = Anhydrous Salt + Water
Then the mass of hydration (Water)= 322 g/mol - 142 g/mol
= 180 g/mol
Since the molar mass of water itself is 18 g/mol
⇒ Moles of water = 180 g/mol ÷ 18g/mol
= 10
Thus n = 10; the formula of the hydrated salt is Na₂SO₄ · 10H₂O (Sodium Sulphate Decahydrate)
Answer:
that are formed from hybridized orbitals
Explanation:
The chemical concept of resonance is when a change in the position of the electrons occurs, without changing the position of the atoms.
The structure obtained in the resonance will not be any of the previous ones, but a hybrid of resonance between those structures.
It would be d bc when it’s at its lowest point it means not that much energy and that would be its lowest point which is D
24 minus 8 is 16
5 times 60 is 300
300 times 16 is 4800.
She winks 4800 times a day