Answer:
m = 0.111 kg
Explanation:
Heat required to release from the body of the person when his temperature cool down by 1 degree C is given as

here we know that
m = 70 kg
s = 3840 J/kg K

now we know that


now the same heat is used to vaporize water of the body
so it is given as



Answer:
Explanation:
The mass of the deuteron = mass of the proton + mass of the neutron + mass equivalent of the energy of 2.2 Mev evolved.
I amu = 931 Mev
2.2 Mev = 2.2 / 931 amu
= ( 2.2 / 931 )x 1.6726 x 10⁻²⁷
= .00395 x 10⁻²⁷
The mass of the deuteron =( 1.6726 + 1.6749 + .00395)x 10⁻²⁷ kg
= 3.35145 x 10⁻²⁷ kg
b ) Momentum of gamma ray
= h / λ ( h is plank's constant and λ is wavelength of gamma ray )
= hυ / υλ ( υ is frequency of gamma ray )
= E / c ( E is energy of photon and c is velocity o light )
= 2.2 x 10⁶ x 1.6 x 10⁻¹⁹ J / 3 x 10⁸
= 1.173 x 10⁻²¹ Kg m /s
This will be the momentum of deuteron also
Kinetic energy
= p² / 2m ( p is momentum and m is mass of deuteron )
= ( 1.173 x 10⁻²¹ )² / ( 2 x 3.35145 x 10⁻²⁷)
= 1.376 x ⁻¹⁵ J
Energy of gamma ray
= 2.2 x 10⁶ x 1.6 x 10⁻¹⁹ J
= 3.52 x 10⁻¹³ J
So kinetic energy of deuteron is smaller than energy of gamma ray photon .
Answer:
Decreased by a factor of 4.5
Explanation:
"We have Newton formula for attraction force between 2 objects with mass and a distance between them:

where
is the gravitational constant on Earth.
are the masses of the object and Earth itself. and R distance between, or the Earth radius.
So when R is tripled and mass is doubled, we have the following ratio of the new gravity over the old ones:




Since
and 

So gravity would have been decreased by a factor of 4.5
If the mass of the cylinder increases, the temperature of the water increases, because a greater mass means the cylinder has more potential energy that can be converted to thermal energy, increasing the temperature of the water.