Answer:
label A= radio waves, label C= infrared, Label D= visible Light, Label G= gamma rays.
Explanation:
hope it helped??
can i have a thanks, a 5 star, and a brainliest please
can we be friends
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.
Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by

Answer:
a) Impulse |J|= 219.4 kgm/s
b) Force F = 2672 N
Explanation:
Given
Height of fall h = 0.50 m
Mass M = 70 kg
Period of collision t = 0.082 s
Solution
The final velocity of the person v is zero since the person will come to rest.
The initial velocity of the person can be calculated by using the "law of conservation of energy".
Initial Kinetic energy = Final potential energy

a) Impulse
J = final momentum - initial momentum

Magnitude of impulse

b) Force
